Jaki monitoring wybrać: analogowy czy cyfrowy?

Monitoring daje poczucie bezpieczeństwa, kontroli, to jak „Wielki Brat”, który dba o ład i porządek, patrząc czy występuje jakieś zagrożenie. Jaki „system obserwacji” zadziała najskuteczniej? Jakie monitoring wybrać by był niezawodny i skuteczny? Według jakich kryteriów wybrać monitoring?

Budowa

Monitoring analogowy CCTV to system telewizji przemysłowej, w którym obraz z kamer przesyłany jest do rejestratora w postaci analogowej za pomocą kabla koncentrycznego (najczęściej).  Monitoring analogowy jest ograniczony małą rozdzielczością kamer.

W monitoringu IP obraz z kamer przesyłany jest za pomocą sieci komputerowej. Rozdzielczości jakie oferuje takie rozwiązanie są bardzo duże.

Trzeci rodzaj to monitoring analogowy wysokiej rozdzielczości (w zależności od standardu rozwiązania nazywany HD-SDI, AHD, HD-TVI, HDCVI), który łączy oba wyżej wymienione systemy: za pomocą kabla koncentrycznego możemy przesłać obraz o wysokiej rozdzielczości.

Instalacja

W monitoringu CCTV obraz transmitowany jest za pomocą kabla koncentrycznego. Jeden kabel transmituje obraz z jednej kamery. Kabel służący do zasilania doprowadzany jest osobno. Instalacja polega na podłączeniu kabla koncentrycznego (wykorzystywanego do transmisji sygnału) do kamer i rejestratorów. Do rejestratora podpinamy monitor do podglądu obrazu z kamer.

Monitoring CCTV IP instalowany jest za pomocą infrastruktury sieciowej. Kamery i rejestrator należy podłączyć do dostępnego punktu sieciowego i przypisać im adres IP. Wystarczy tylko jeden kabel UTP, dzięki któremu przesyłany jest obraz oraz zasilanie. Do rejestratora podpinamy monitor do podglądu.

W przypadku instalacji monitoringu analogowego wysokiej rozdzielczości wygląda to tak samo jak w monitoringu analogowym.

Rozdzielczość

Rozdzielczość przy monitoringu CCTV analogowym jest ograniczona i osiąga maksymalnie 720×576 pikseli, to rozdzielczość 0,4 Mpix. Przy technologii IP mamy rozdzielczości rozpoczynające się od 1280×720 , co daje 1 Mpix, do nawet kilkudziesięciu Mpx. W przypadku Monitoringu analogowego HD oferowane obecnie kamery oferują rozdzielczości od 1 Mpix do nawet 4 Mpix.

Przyszłość systemów

System analogowy CCTV osiągnął już maksimum swoich możliwości, natomiast system IP stale się rozwija. Połączenia z technologią pozwala na uzyskanie lepszej rozdzielczości i znacznie większych funkcjonalności.

Cena

Cena systemów analogowych jest około 2 razy niższa niż systemów IP. Niskie koszty CCTV powodują, że jest on w dalszym ciągu popularny i chętniej zamawiany przez różnego rodzaju klientów. Jednak to system IP ma lepszą jakość i rozdzielczość. Technologia pokona sprawdzone, tańsze rozwiązania?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, który z systemów jest lepszy. Każdy ma swoje wady i zalety. Zależy, jakie są oczekiwania klienta. Nie wiesz jaki system monitoringu wybrać? Skontaktuj się z nami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *