Jaki monitoring wybrać – rejestrator analogowy, czy cyfrowy?

Monitoring daje poczucie bezpieczeństwa, kontroli, to jak „Wielki Brat”, który dba o ład i porządek, patrząc czy występuje jakieś zagrożenie. Jaki „system obserwacji” zadziała najskuteczniej? Jaki monitoring najlepiej wybrać, aby był niezawodny, skuteczny i efektywny? Według jakich kryteriów wybrać monitoring?

Budowa monitoringu analogowego CCTV

Monitoring analogowy CCTV to system telewizji przemysłowej, w którym obraz z kamer przesyłany jest do rejestratora w postaci analogowej za pomocą kabla koncentrycznego (najczęściej). Monitoring analogowy jest ograniczony małą rozdzielczością kamer.

Monitoring IP w różnych rozdzielczościach

W monitoringu IP obraz z kamer przesyłany jest za pomocą sieci komputerowej. Rozdzielczości jakie oferuje takie rozwiązanie są bardzo duże.

Monitoring analogowy wysokiej rozdzielczości

Trzeci rodzaj to monitoring analogowy wysokiej rozdzielczości (w zależności od standardu rozwiązania nazywany HD-SDI, AHD, HD-TVI, HDCVI), który łączy oba wyżej wymienione systemy: za pomocą kabla koncentrycznego możemy przesłać obraz o wysokiej rozdzielczości.

Instalacja monitoringu CCTV

W monitoringu CCTV obraz transmitowany jest za pomocą kabla koncentrycznego. Jeden kabel transmituje obraz z jednej kamery. Kabel służący do zasilania doprowadzany jest osobno. Instalacja polega na podłączeniu kabla koncentrycznego (wykorzystywanego do transmisji sygnału) do kamer i rejestratorów. Do rejestratora podpinamy monitor do podglądu obrazu z kamer.

Monitoring CCTV IP instalowany jest za pomocą infrastruktury sieciowej. Kamery i rejestrator należy podłączyć do dostępnego punktu sieciowego i przypisać im adres IP. Wystarczy tylko jeden kabel UTP, dzięki któremu przesyłany jest obraz oraz zasilanie. Do rejestratora podpinamy monitor do podglądu.

W przypadku instalacji monitoringu analogowego wysokiej rozdzielczości wygląda to tak samo jak w monitoringu analogowym.

Rozdzielczość monitoringu analogowego CCTV

Rozdzielczość przy monitoringu CCTV analogowym jest ograniczona i osiąga maksymalnie 720×576 pikseli, to rozdzielczość 0,4 Mpix. Przy technologii IP mamy rozdzielczości rozpoczynające się od 1280×720 , co daje 1 Mpix, do nawet kilkudziesięciu Mpx. W przypadku monitoringu analogowego HD oferowane obecnie kamery oferują rozdzielczości od 1 Mpix do nawet 4 Mpix.

Przyszłość systemów monitoringu

System analogowy CCTV osiągnął już maksimum swoich możliwości, natomiast system IP stale się rozwija. Połączenia z technologią pozwala na uzyskanie lepszej rozdzielczości i znacznie większych funkcjonalności.

Cena systemów analogowych vs Cena systemów IP

Cena systemów analogowych jest około 2 razy niższa niż systemów IP. Niskie koszty CCTV powodują, że jest on w dalszym ciągu popularny i chętniej zamawiany przez różnego rodzaju klientów. Jednak to system IP ma lepszą jakość i rozdzielczość. Technologia pokona sprawdzone, tańsze rozwiązania?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, który z systemów monitoringu jest lepszy. Każdy system ma swoje wady i zalety. Zależy, jakie są oczekiwania klienta. Nie wiesz jaki system monitoringu wybrać? Skontaktuj się z fachowcami KSK Lublin.

Telefon: 691 026 826.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *