Zastanawiasz się, jaki monitoring wybrać? System monitoringu powinien charakteryzować się przede wszystkim skutecznym działaniem, pozwalającym na odpowiednie zabezpieczenia mienia. Musi gwarantować także sprawne wykorzystanie elementów wchodzących w jego skład oraz szerokie możliwości rozbudowy, dzięki którym łatwo i sprawnie dostosujemy jego działanie do naszych wymagań i potrzeb. Nie możemy zapomnieć również o potrzebie zastosowania wielu nowych technologii, które podwyższają poziom bezpieczeństwa.
Spełnienie wymienionych wyżej kryteriów gwarantują nam kamery IP, które pozwalają na stworzenie nowoczesnego i w pełni sprawnego systemu monitorowania pomieszczeń i obszarów zewnętrznych. Co najważniejsze, ich budowa, a także sposób działania sprawiają, że całym systemem możemy sterować w znacznym oddaleniu od zabezpieczonej powierzchni.
Co to jest kamera IP?
Sporo powiedzieliśmy już na temat zalet, jakimi wyróżnia się monitoring IP, czas więc dokładnie wyjaśnić, z czego się on składa. Kamera IP w podstawowym założeniu przypomina standardowe urządzenia analogowe, których najważniejszym zadaniem jest rejestrowanie obrazu w czasie rzeczywistym. Różnica związana jest z tym, że kamery IP korzystają z sieci lokalnych i globalnych (Internet) do przesyłania pakietów danych, w skład których wchodzi właśnie obraz.
Ze względu na fakt wykorzystania sieci, dostęp do obrazu może zostać uzyskany w dowolnym miejscu, które jest połączone z siecią. W przypadku systemu IP, jesteśmy więc w stanie dowolnie sterować kamerami, przeglądać obraz wideo, a także nagrywać go, przechowywać i wysyłać w inne miejsce. Liczący się producenci kamer IP zapewniają ponadto dostęp do bardzo wygodnego i rozbudowanego oprogramowania, które dodatkowo rozszerza możliwości omawianych kamer.
Jak działa kamera IP?
Wszystkie zalety monitoringu IP wynikają z budowy i sposobu działania omawianych kamer. Są one bowiem zintegrowane ze specjalnymi web serwerami. Wszystko to sprawia, że kamera jednocześnie rejestruje obraz i przesyła go w formie pakietów z wykorzystaniem sieci komputerowej. Może być ona sterowana za pośrednictwem wspomnianego oprogramowania, ale również przy użyciu zwykłej przeglądarki internetowej. Łączność przy użyciu sieci IP zapewnia sprawne operowanie systemem w czasie rzeczywistym.
Co najważniejsze, każda kamera posiada swój adres IP, przez co mamy możliwość jej zdalnej konfiguracji. Omawiane urządzenia mogą być zasilane na dwa sposoby: za pomocą zasilaczy 12VDC lub z wykorzystaniem PoE. Istnieje możliwość skorzystania z infrastruktury przewodowej i bezprzewodowej. Wszystko to sprawia, że elementy systemu mogą być montowane w szczególnie trudno dostępnych miejscach. W każdym przypadku zyskujemy pełną ochronę mienia, w każdych warunkach.
Rodzaje kamer IP
Firma KSK Lublin posiada w swojej ofercie bardzo zróżnicowane systemy monitoringu, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoferować urządzenia, które w najlepszy możliwy sposób spełnią potrzeby i wymagania każdego klienta. W przypadku kamer IP mamy kilka możliwości wyboru. W pierwszej kolejności należy wymienić standardowe modele przewodowe, które mogą różnić się obudową, obsługą wysokich rozdzielczości lub możliwością sterowania.
Dostępne są także kamery bezprzewodowe, które korzystają z połączenia WiFi. W każdym przypadku możemy wybrać pomiędzy kamerami wewnętrznymi, a modelami zewnętrznymi, odpornymi nie tylko na uszkodzenia natury mechanicznej, ale również wpływ rozmaitych czynników szkodliwych – wilgoci, promieniowania UV czy też zmiennych temperatur.
Kamery IP czy analog CCTV – co lepiej wybrać?
Rozwiązaniem równie często wykorzystywanym w systemach monitoringu są kamery analogowe CCTV, które w części spełniają tą samą rolę co kamery IP – przekazanie obrazu. Modele analogowe nie są w stanie bez urządzeń dodatkowych przesłać tych informacji do sieci komputerowej tworzą więc zamknięty system, który działa tylko na konkretnym obszarze, nie przesyłając żadnych informacji poza nim. Pod tym względem znacząco różni się więc od systemów IP. To co dodatkowo odróżnia kamery IP od analogowych to dużo większa rozdzielczość a co za tym idzie jakość przesyłanego obrazu.
Telewizja CCTV analogowa to bardzo dobre rozwiązanie dla sklepów, banków, osiedli i innych budynków, których ochrona i kontrola odbywa się w jednym, ściśle określonym miejscu. W ten sposób mamy wszystko pod kontrolą. Jeżeli jednak zależy nam na nieco szerszym działaniu i możliwościach obsługi zdalnej, powinniśmy zdecydować się na rozwiązania wykorzystujące kamery IP.
Jak podłączyć kamery IP? Instalacja
Powiedzieliśmy sobie już sporo o budowie i sposobie działania systemu. Pora więc wytłumaczyć, jak wygląda podłączenie i konfiguracja kamer. Sam montaż jest bardzo prosty – w przypadku modeli bezprzewodowych, wystarczy skorzystać z zestawu montażowego, składającego się zazwyczaj z wkrętów .oraz podłączyć zasilanie. Kamery przewodowe wymagają doprowadzenia kabla UTP i ewentualnie zasilania jeżeli nie korzystamy z PoE.
Gdy urządzenia znajdują się na swoich miejscach, pora przejść do konfiguracji. Ta rozpoczyna się od zdefiniowania adresu IP, który pozwoli zidentyfikować kamerę w sieci komputerowej oraz podłączyć się do niej przy użyciu przeglądarki. Jego odczytanie jest możliwe za sprawą oprogramowania dołączonego do zestawu. Łącząc się z kamerą (przez program lub przeglądarkę), należy ustanowić hasło dostępu. Następnie otrzymamy dostęp do najważniejszych ustawień, związanych m.in. z adresem IP, obrazem, zabezpieczeniami i alarmami.
Ile kosztuje kamera IP?
Jak już wspomnieliśmy, omawiane kamery występują w wielu odmianach, które różnią się nie tylko budową i sposobem działania, ale również ceną. W przypadku zakupu najbardziej podstawowych modeli wewnętrznych, musimy przygotować się na wydatek rzędu kilkuset złotych – najczęściej cena zamyka się w przedziale 200 – 300 złotych.
Oczywiście droższe okażą się kamery zewnętrzne, a także obsługujące łączność WiFi. Ich koszt rozpoczyna się od mniej więcej 350 złotych, a kończy nawet na 2000 złotych. Następne w kolejności to kamery obrotowe, których ceny zaczynają się od 1500 złotych a kończą w okolicach 20000 złotych. Firma KSK Lublin w każdym przypadku gwarantuje dostęp do urządzeń najwyższej jakości, pozwalających na sprawne zarządzanie całym systemem monitoringu. Jeżeli są Państwo zainteresowani instalacją i montażem kamery IP w swoich pomieszczeniach, to zapraszamy do zapoznania się z ofertą telewizji przemysłowej – https://ksk.lublin.pl/telewizja-przemyslowa-cctv/