Wyobraź sobie technologię, w której Twój smartfon pokazuje Ci obraz osoby dzwoniącej do drzwi. Wyobraź sobie, że nagrywasz na domofonie wiadomość dla Twojego gościa pod Twoją nieobecność albo, że odwiedzający nagrywa Ci filmik, jak wiadomość na automatycznej sekretarce.
A teraz uwierz, że tak wygląda rzeczywistość.
Systemy domofonowe i wideodomofonowe ewoluują się pod wpływem zmian technologicznych i komputerowych. Zapewne w niedalekiej przyszłości projektanci postawią nad otwieranie drzwi za pomocą odczytu tęczówki oka czy linii papilarnych. Aktualnie na rynku dominują jednak ekrany dotykowe, odsyłając tradycyjne przyciski do lamusa.
Co to jest system domofonowy?
Tradycyjny domofon to system komunikacji na niewielką odległość pomagający nam otworzyć drzwi bez wychodzenia z mieszkania.
Jak to działa? Przy wejściu znajduje się tzw. kaseta bramowa, w domu – słuchawka. Dźwięk przesyła się w cyfrowej jakości. Dodatkowy czytnik umożliwia otwieranie drzwi do klatki schodowej za pomocą kodu lub chipa.
Producenci współczesnych systemów domofonowych stawiają także na aspekty estetyczne. Możemy zamówić innowacyjne podświetlenie czy doinstalować designerskie ramki lub klawisze.
Na czym polegają systemy wideodomofonowe?
Coraz popularniejsze w budownictwie stają się wideodomofony. Zadaszona kamerka przekazuje wysokiej jakości obraz do mieszkania. My widzimy dzwoniącego i jednocześnie możemy z nim porozmawiać i to nie tylko za pomocą panelu ale istnieją także rozwiązania, w których to samo możemy zrobić z poziomu naszego smartfona.
Współcześni developerzy prześcigają się w uatrakcyjnianiu swoich projektów systemami wideodomofonowymi dodając:
- karty pamięci umożliwiające nagranie komunikatu bądź krótkiego filmu
- możliwość regulacji obrazu
- specjalne diody LED wspierające czytelność kolorowego ekranu nocą
- możliwość zostawienia wiadomości dla pozostałych domowników, gdy wychodzimy z domu
- możliwość montażu natynkowego bądź podtynkowego
- zróżnicowanie stylistyki
System wideodomofonowy również sprawdzi się w przypadku strzeżonych osiedli, gdzie obraz z bramy przekazywany jest do centrali ochrony. A zatem nie tylko względy technologiczne ułatwiające codzienne funkcjonowanie, ale także względy bezpieczeństwa, mogą podnieść jakość życia konsumentom decydującym się na wideodomofony.
Bezprzewodowy system domofonowy dla wielu użytkowników
Systemy domofonowe dla wielu użytkowników posiadają na kasecie kilka odpowiednio oznaczonych przycisków. Naciśnięcie pozwala na skontaktowanie się z konkretną osobą. Tego typu rozwiązania możemy zainstalować w blokach mieszkalnych, gdzie pozwala to na komunikację np. pomiędzy sąsiadami czy z portierem. Nowoczesne systemy domofonowe zamówimy i w wersji bezprzewodowej. W tym przypadku transmituje się odpowiedni sygnał z kasety odbierany za pomocą słuchawki bezprzewodowej. Sprzęt działa w obrębie kilkudziesięciu metrów od kasety.
System interkomowy
Pewna odmianą systemu domofonowego są interkomy służące do porozumiewania się pomiędzy osobami oddalonymi od siebie lub znajdującymi się w pomieszczeniach o dużym natężeniu hałasu.
Ile kosztują cyfrowe systemy domofonowe oraz wideodomofonowe?
Cena systemu zależna jest oczywiście od producenta oraz funkcji.
- systemy domofonowe kosztują od około 300 zł dla jednego domu
- dla wielu użytkowników – od około 1 tys. zł
- systemy wideodomofonowe – od około 600 złotych za zestawy dla jednego domu
- dla wielu użytkowników – od kilku tysięcy zł
System domofonowy i wideodomofonowy sprawdzi się zarówno w domach jednorodzinnych, w blokach, na ogromnych osiedlach, ale także w biurach, na stacjach metra i na parkingach. Możliwość elastycznego dopracowania detali, łatwość podłączenia oraz bezpieczeństwo, jakie wiąże się z zamieszkaniem czy pracą w miejscu z zainstalowanymi rozwiązaniami tego typu, sprawia, że na dziś nie wyobrażamy sobie nowej realizacji bez technologii domofonowej.
Jeśli planujesz projekt czy realizację domu lub osiedla, zapraszamy do kontaktu ze specjalistami KSK Lublin. Dobierzemy idealne rozwiązania zarówno pod kątem bezpieczeństwa, nowoczesności, jak i estetyki. Dodatkowo, jeśli planujesz budowę obiektu i ważne jest dla Ciebie scentralizowane zarządzanie bezpieczeństwem, zachęcamy do przeczytania artykułów na temat instalacji także innych typów systemów niezbędnych we współczesnym mieszkalnictwie.