Przegląd rozwiązań z zakresu kontroli dostępu

Dzięki systemowi kontroli dostępu zwiększa się poziom bezpieczeństwa i uzyskuje stały monitoring nad tym, czy w strefie chronionej przebywają tylko osoby uprawnione. Ma to niebagatelne znaczenie dla każdej firmy i rekomendowane jest wszędzie tam, gdzie przechowywane są wrażliwe i poufne dane.

kontrola dostępu

Dostęp do budynków lub wyznaczonych stref tradycyjnie kontroluje się za pomocą zamków i kluczy, jednak to rozwiązanie, ze względu na swoją niepraktyczność, jest coraz częściej wypierane przez systemy kontroli dostępu. Dzisiaj taka kontrola stosowana jest powszechnie w zakładach pracy, szpitalach, ośrodkach badawczych, szkołach i przedszkolach, biurowcach, osiedlach, bankach, hotelach i na parkingach. Podstawowe systemy umożliwiają szybki i bezproblemowy dostęp osobom, które znają kod dostępu, a dzięki zaawansowanym można identyfikować osoby, ewidencjonować czas, a także przyznawać nieograniczony lub tylko czasowy dostęp do strefy chronionej.

Czym jest kontrola dostępu?

Kontrola dostępu jest jednym z najczęściej stosowanych systemów zabezpieczeń mających na celu ochronę ludzi i mienia. Wyróżnia się wszechstronnym zastosowaniem oraz łatwą budową i rozbudową. Dzięki niemu zyskuje się pełną kontrolę nad obecnością użytkownika, przez to też kontrola dostępu bywa często łączona z ewidencją czasu pracy pracowników.

System składa się z kilku współdziałających ze sobą urządzeń, których zadaniem jest identyfikacja osób i ograniczanie dostępu do chronionej strefy. Identyfikacja może się odbywać na podstawie odcisku linii papilarnych, tagów RFID, tablic rejestracyjnych pojazdów czy pilotów radiowych. Zadaniem systemu kontroli dostępu jest zebranie potrzebnych danych i uruchomienie odpowiednich procedur mających na celu zezwolenie lub zabronienie użytkownikowi przedostania się do danej strefy.

Jakie rozwiązania z kontroli dostępu są najlepsze?

System kontroli dostępu charakteryzuje się różnym stopniem zabezpieczeń zależnym od sposobu identyfikacji. Dostęp na podstawie kodu numerycznego lub alfanumerycznego to najniższy stopień zabezpieczenia, dlatego jego podstawową funkcją jest tylko kontrola wejścia i ochrona przed osobami niepożądanymi, które tego kodu nie znają.

Najpopularniejsze są rozwiązania o średnim stopniu zabezpieczenia, w których identyfikacja odbywa się na podstawie klucza w postaci karty zbliżeniowej, chipowej, magnetycznej lub plastikowej z kodem kreskowym. Dzięki stosunkowo niskiej cenie oraz lepszej niż podstawowa ochronie takie systemy są wybierane najczęściej. Niewątpliwą zaletą jest to, że samej karty nie trzeba nawet przybliżać do czytnika, można ją nadal mieć w portfelu lub w torebce, ponieważ jest zasilana na zasadzie indukcji magnetycznej i wymienia się energią z czytnikiem. W praktyce standardowe karty zbliżeniowe działają na odległość od kilku do kilkunastu centymetrów, a sam czytnik może być ukryty w ścianie, dzięki czemu jest odporny na uszkodzenia i wandalizm.

Najlepszym rozwiązaniem są jednak systemy o najwyższym stopniu zabezpieczenia, w których identyfikacja odbywa się na podstawie cech biometrycznych jak siatkówka oka, głos czy geometria dłoni. Taki system daje prawie 100% pewności, że dostęp uzyska tylko wyznaczona osoba. Standardowo nie wymaga stosowania kart dostępu, numerów PIN czy haseł, chociaż można je wprowadzić jako dodatkowe zabezpieczenie. Ze względu na wysoki koszt montażu oraz zastosowanie zaawansowanych technologii takie systemy są stosowane tylko w określonych sytuacjach i muszą być zgodnie z prawem.

Jakie są koszty wdrożenia instalacji?

Cena zależy od rodzaju systemu, jaki się wybierze. Najdroższe są systemy oparte o czytnik biometryczny, a dobry stosunek jakości do ceny reprezentuje system z kartami bezstykowymi.

Zachęcamy do wysłania zapytania ofertowego. Nasza firma specjalizuje się w instalacji każdego rodzaju systemu i gwarantujemy, że montaż przebiegnie sprawnie i szybko, a Państwo uzyskają stabilny i pewny system bezpieczeństwa.

Systemy zabezpieczeńKSK Lublin

ul. Przybylskiego 19/2, tel. 691 026 826

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *