System gaszący gazem od A do Z

Gazowe systemy gaśnicze są stosowane wszędzie tam, gdzie systemy bazujące na wodzie są niewskazane na przykład w pomieszczeniach serwerowych, muzeach czy bibliotekach. Zapewniają efektywne i szybkie ugaszenie pożaru bez strat w sprzęcie i w ludziach.

Nowe wymagania dotyczące właściwości środków gaśniczych spowodowały rozwój czystych i bezpiecznych dla człowieka systemów gaśniczych. Systemy oparte na gazach gaśniczych poradzą sobie niemal z każdym typem pożaru (A – ciał stałych, B – cieczy łatwopalnych, C – gazów łatwopalnych), jednak najbardziej sprawdzają się w pomieszczeniach wypełnionymi urządzeniami elektrycznymi i teleinformatycznymi, ponieważ nie przewodzą prądu i nie uszkadzają sprzętu.

system gaszenia gazem

Co to jest system gaszący gazem?

System gaszący gazem jest alternatywą dla tradycyjnych środków gaśniczych. Stosowane dzisiaj gazy gaśnicze zastąpiły szkodliwe halony (te mogą być stosowane tylko przez wojsko i podmioty o strategicznym znaczeniu dla gospodarki kraju) i są bezpieczne dla środowiska. Nie powodują uszkodzeń i zawilgoceń, nie pozostawiają żadnych zanieczyszczeń w postaci osadów i zabrudzeń, mogą być stosowane w miejscach, gdzie na co dzień przebywają i pracują ludzie. Pamiętać należy jednak, że niektóre z nich mogą być szkodliwe dla zdrowia, dlatego też dysze gaśnicze wypuszczają gaz dopiero po zdefiniowanym czasie ostrzegawczym. Ponadto wymagają szczelnych pomieszczeń dla uzyskania efektywnego gaszenia.

System gaśniczy powinien być zintegrowany z systemem zabezpieczenia przeciwpożarowego obejmującego system alarmowania pożarowego (SAP), którego zadaniem jest wczesne wykrycie zagrożenia pożarowego i uruchomienie instalacji gaszenia na przykład gazowym środkiem gaśniczym FE-36 w butlach przenośnych lub stałych typu SUG.

Jak to działa?

W zależności od rodzaju użytego gazu wyróżnia się systemy gaśnicze ze środkiem ARGON, z gazami chemicznymi oraz z dwutlenkiem węgla. Każdy z tych systemów różni się między sobą skutecznością i zastosowaniem.

Środek ARGON stosowany jest najczęściej w obszarach najbardziej narażonych na pożar i wymaga dodatkowych środków ochrony przez fakt, że podczas gaszenia ognia dochodzi do znaczącej redukcji tlenu w pomieszczeniu.

Gazy chemiczne natomiast znajdują zastosowanie tam, gdzie liczy się bardzo szybki efekt. Działają w ten sposób, że z jednej strony absorbowane jest ciepło, a z drugiej wstrzymywana jest reakcja łańcuchowa procesu spalania dzięki uwalnianym wolnym rodnikom. Ten sposób nie wywołuje żadnych obrażeń u człowieka. Gazy FE-36 i FM-200 stosowane są do gaszenia serwerowni, urządzeń telekomunikacyjnych i rozdzielni elektrycznych. Innym gazem jest Novec-1230, który stosowany jest do gaszenia pożarów A, B i urządzeń pod napięciem. Działa podobnie jak FM-200, ale nie zmniejsza znacząco tlenu w pomieszczeniu, może być także stosowany w strefach zagrożonych wybuchem.

System gaszenia gazem działający na bazie CO2 jest niezastąpiony w przemyśle na przykład do ochrony maszyn i łatwopalnych cieczy. Dwutlenek węgla tworzy bardzo gęstą chmurę aerozolu, który wypiera tlen od źródeł ognia i tym samym tłumi ogień w zarodku. Skoncentrowany dwutlenek węgla może być szkodliwy dla zdrowia i przy stosowaniu należy przestrzegać rygorystycznych wytycznych. Ponadto w przypadku użycia CO2 może nastąpić szok termiczny w urządzeniach elektrycznych i mechanicznych, przez co mogą zostać one uszkodzone.

Ile kosztuje wdrożenie systemu gaszenia gazem?

Urządzenia gaśnicze są częścią systemu przeciwpożarowego, zatem cena zależy od rodzaju i możliwości samego systemu. Polecamy wielofunkcyjne i niezawodne systemy ppoż., które nie tylko poinformują o zagrożeniu, ale również uruchomią system gaszenia. Naszą specjalizacją są gaśnicze systemy z gazami obojętnymi, które sprawdzą się wszędzie tam, gdzie inne środki gaśnicze, jak woda i proszki, są nieefektywne lub niebezpieczne dla chronionego mienia i ludzi.

Zapraszamy do kontakt, by uzyskać indywidualną wycenę gazowego systemu gaśniczego: 691 026 826.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *