Systemy przeciwpożarowe – jak działają czujki zasysające?

Ochrona i zabezpieczenie przed pożarem to absolutna konieczność. Ogień, dym i produkty spalania nie są tylko zagrożeniem dla człowieka, ale także dla sprzętów i cennych przedmiotów. Warto więc zastosować wczesną detekcję dymu szczególnie w miejscach objętymi podwyższonymi wymogami bezpieczeństwa. Systemy zasysające to rozwiązanie, które pomoże uniknąć zagrożenia.

centrum danych

Systemy zasysające służą do wczesnego wykrywania dymu, co ma zapobiec pożarowi. Są ważne nie tylko w zakładach produkcyjnych czy w miejscach narażonych na rozprzestrzenienie się ognia, ale także w pomieszczeniach o szczególnym przeznaczeniu jak sale komputerowe, centrale telekomunikacyjne, tunele kablowe, archiwa i magazyny, a także windy.

Co to jest system zasysający?

Zasysające systemy detekcji pożaru to niezwykle czułe i zaawansowane technologicznie urządzenia detekcyjne, które systematycznie pobierają powietrze z kontrolowanej strefy za sprawą wentylatora zasysającego i dostarczają je do modułu detekcyjnego. Systemy te stosowane są w miejscach, gdzie wymagana jest najwyższa czułość detekcji lub w obiektach, w których punktowe czujki dymu nie spełniają swoich funkcji ze względu na niekorzystne warunki otoczenia. Zaletą detektora jest to, że wykrywa dym nawet wtedy, gdy jest niezauważalny i niewyczuwalny dla człowieka – system cechuje się zatem wysoką czułością, a także cichą pracą i niewidoczną instalacją. Jego zadaniem jest nieustanna analiza powietrza, by w razie pojawienia się dymu natychmiast uruchomić alarm i powiadomić odpowiednie służby.

Może się wydawać, że taki system jest niezwykle skomplikowany, tymczasem w jego skład wchodzi proste urządzenie, w postaci małej skrzynki, zbudowane z sieci rurek ssących i detektora z głowicą laserową lub optyczną. Próbki powietrza z nadzorowanego pomieszczenia są zasysane przez cały czas i oceniane przez czujniki pod względem wystąpienia w nich cząstek dymu. Dzięki bardzo wysokiej czułości mogą wykryć wszystkie typy pożarów, od tych z niewidocznym dymem, po takie z dużą ilością widzianego dymu. Są one także odporne na fałszywe alarmy powstałe na skutek obecności pyłu, kurzu czy wody. Gdy dym się pojawi, wyzwalany jest alarm, co ma pozwolić służbom zwalczyć pożar we wczesnej jego fazie.

Gdzie można wykorzystać systemy zasysające?

Systemy zasysające doskonale sprawdzają się jako układ detekcyjny systemu gaszenia lub jako detektor sygnalizacji pożaru. Stosowane są w szczególności do ochrony obiektów o podwyższonych wymogach bezpieczeństwa i w pomieszczeniach, w których znajdują się cenne urządzenia lub eksponaty.

W praktyce systemy zasysające znajdziemy w takich pomieszczeniach jak magazyny wysokiego składowania i duże hale, ale także w muzeach, galeriach i kinach, nie wspominając o serwerowniach IT, szafach rozdzielni wysokiego i niskiego napięcia, gablot, a także o pomieszczeniach segregacji odpadów i magazynach głębokiego mrożenia. Wykorzystywane są również do dyskretnego nadzorowania dóbr kultury, cel więziennych czy pomieszczeń trudnych architektonicznie. Ponadto mamy również systemy zasysające w windach, a konkretniej w szybach windowych.

Ile kosztuje wdrożenie systemów zasysających?

Koszt systemu zasysającego zależy od urządzeń, akcesoriów i konfiguracji zastosowanych do stworzenia tego systemu, jednak ceny czujek zasysających dym zaczynają się od 1000 zł.

Jeśli interesuje Cię wczesna detekcja dymu i chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach systemu zasysającego, służymy wsparciem fachowców z KSK Lublin. Skontaktuj się z nami pod numerem telefonu 691 026 826. Chętnie wesprzemy Cię na etapie projektowania, wykonania i przeglądu istniejących systemów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *