Zwykle jeżeli chodzi o zasilanie instalacji monitoringu wizyjnego CCTV to mamy prostą sytuację: doprowadzamy zasilanie kamer z najbliższego punktu przyłączenia. Co jednak, gdy w danym obiekcie nie mamy zasilania? Jak wówczas możemy zasilić instalację telewizji przemysłowej? Czy musimy zrezygnować z montażu systemu? Czy są alternatywne rozwiązania?
System monitoringu wizyjnego, bez względu czy to jest monitoring analogowy czy cyfrowy (IP), do poprawnej pracy potrzebuje zasilania.
I chociaż pobór mocy przez instalację w małych systemach zwykle nie przekracza 100W to czasem zapewnienie nawet tak małej mocy jest problematyczne. Jak możemy wówczas zapewnić zasilanie systemu?
Rozwiązanie pierwsze: zasilacze buforowe lub UPS’y
Rzadko, ale zdarzają się takie przypadki, gdy prąd jest tylko przez kilka godzin dziennie. Możemy wówczas zastosować zasilacze buforowe czy też UPS’y. Urządzenia te wyposażone są w baterię akumulatorów, którą ładują podczas zasilania a następnie korzystają z energii tam zgromadzonej do utrzymania zasilania w trakcie przerwy w zasilaniu.
Aby takie zasilanie sprawdziło się należy tylko dobrać odpowiednią moc i czas potrzymania takiego UPS’a.
Zobacz ofertę: Monitoring – Lublin
Rozwiązanie drugie: akumulatory
W niektórych przypadkach dobrym rozwiązaniem będzie zasilanie systemu z baterii akumulatorowych. Należy wówczas tak dobrać pojemność baterii, aby zapewnić zasilanie systemu przez określoną liczbę dni. Po upływie tego okresu należy akumulatory wymienić na naładowane. Rozładowane akumulatory ładujemy i cykl się zamyka. Niewątpliwą wadą takiego rozwiązania jest konieczność ciągłej wymiany akumulatorów.
Powyższe rozwiązania mogą sprawdzić się w określonych warunkach. Co jednak gdy nie mamy w ogóle zasilania i nie chcemy co kilka dni wymieniać akumulatorów? Tu z pomocą przychodzą nam nowoczesne rozwiązania z zakresu OZE czyli Odnawialnych Źródeł Energii.
Rozwiązanie trzecie: energia ze słońca
Do zasilania systemu monitoringu możemy zastosować instalację fotowoltaiczną, czyli taką która pobiera energię z promieni słonecznych i zamienia je na impulsy elektryczne. W najprostszej wersji do prawidłowego działania instalacji fotowoltaicznej potrzebujemy panelu słonecznego, regulatora napięcia oraz akumulatora. Panel zamienia promieniowanie słoneczne na impulsy elektryczne, które są przekazywane przez regulator do odbiornika oraz do akumulatora.
Zasadą jest taka, że ilość energii elektrycznej wygenerowanej przez panel w ciągu dnia musi wystarczyć na bieżące zasilanie odbiornika oraz na zmagazynowanie w akumulatorze energii wystarczającej na potrzymanie zasilania odbiornika w nocy.
Wady: instalacja produkuje prąd tylko w dzień i ilość wyprodukowanej energii zmienia się w zależności od długości dnia oraz pogody (w dni pochmurne będzie jej mniej)
Zalety: po zainstalowaniu jest właściwie bezobsługowa.
Rozwiązanie czwarte: energia z wiatru
Drugą alternatywą z zakresu OZE jest instalacja elektrowni wiatrowej, czyli specjalnej konstrukcji wiatraka który zamieni siłę wiatru na impulsy elektryczne. Analogicznie do instalacji fotowoltaicznej potrzebujemy turbinę wiatrową, regulator i akumulator. Działanie takiej elektrowni wiatrowej polega na zamianie siły wiatru poruszającego śmigła wiatraka na ruch obrotowy wirnika a następnie w generatorze na prąd elektryczny przekazywany do regulatora i dalej do akumulatora i odbiornika.
Wady: produkuje prąd tylko gdy wieje wiatr z określoną prędkością trudno więc oszacować ilość energii, która musi być zmagazynowana by zapewnić zasilanie w okresie bezwietrznym
Zalety: po zainstalowaniu jest właściwie bezobsługowa
Rozwiązanie piąte: energia z wiatru i słońca
Kolejną możliwością zasilenia systemu monitoringu jest połączenie dwóch poprzednich metod czy montaż panelu fotowoltaicznego z wiatrakiem. Energię uzyskujemy wówczas z dwóch źródeł co umożliwia zbudowanie systemu zasilania całkowicie niezależnego i pracującego nieprzerwanie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku.
Wady: duży koszt instalacji OZE
Zalety: w pełni niezawodne źródło zasilania.
Niewątpliwie zasilanie systemu telewizji przemysłowej jest sprawą krytyczną, ponieważ bez niego system po prostu nie działa. Przedstawione tutaj rozwiązania mogą się sprawdzić, lecz należy bardzo dużą uwagę zwrócić na odpowiedni dobór elementów, tak by instalacja monitoringu działała bez przerwy cały czas.
Jak dobrać elementy takiej instalacji?
Przede wszystkim musimy zacząć od określenia sumarycznej mocy zużywanej przez wszystkie elementy systemu: kamery, rejestrator itp. Następnie dobrać moc wytwarzaną przez panele fotowoltaiczne lub/i siłownię wiatrową. Do tego dobieramy regulator o odpowiedniej mocy oraz akumulatory. Bateria akumulatorów musi być tak dobrana, by zapewnić zasilanie wszystkich elementów instalacji w okresie braku zasilania.
Województwo lubelskie (Lublin), czy też biorąc szerzej cała Wyżyna Lubelska ma sprzyjające warunki do instalacji zarówno instalacji fotowoltaicznej jak też elektrowni wiatrowych.
Jeżeli chcielibyście założyć system monitoringu wizyjnego, a macie problem z zasilaniem tej instalacji to zachęcamy do kontaktu.